Najlepsze narzędzia i zasoby to projektowania stron internetowych

Projektowanie stron internetowych to bardzo szeroka i prężnie rozwijająca się branża.Nic dziwnego, że stale rozwija się także jej całe zaplecze: powstają nowe programy, ciekawe i przydatne narzędzia, a programista ma do wykorzystania coraz bardziej innowacyjne rozwiązania i zasoby. Cóż – jest tego tak wiele, że wręcz trudno wybrać dla siebie coś najlepszego. Oto krótki “przewodnik” po ciekawych narzędziach do projektowania stron.

Za darmo czy płatnie?

Jedno z podstawowych pytań, jakie musimy sobie zadać przed wyborem oprogramowania i narzędzi jest to, czy zależy nam tylko na rozwiązaniach darmowych, czy też w grę wchodzą również opcje płatne.

Wielu deweloperów jest zdania, że najbardziej zaawansowane są rozwiązania płatne, które dają najszersze możliwości. Jednak nie brak też fanów darmowych programów, którzy przekonani są, że najważniejszy jest ciekawy pomysł na stronę, bo jak tego brak, to i najdroższe narzędzia nie przydadzą się do niczego. Trudno się z tym nie zgodzić, bo problem ten przypomina odwieczny spór programistów o to, czy potrzebna jest w programowaniu matematyka. Jak głosi powiedzonko z sieci: jeden rabin powie tak, inny powie nie, dlatego też przyjrzymy się wybranym płatnym i darmowym rozwiązaniom dla web developerów.

Podstawy – nie tylko dla początkujących

Niezależnie od tego czy jest się początkującym devem, czy też już kimś nieco w temacie zaawansowanym, to nie wypada nie znać jednego z najbardziej podstawowych narzędzi do projektowania stron: WordPressa. To darmowe, ale bardzo dobre narzędzie, które początkującym pokaże, o czym w trawie piszczy, a osobom już dobrze znającym się na fachu przypomni, że czasem nie warto silić się na zaawansowane rozwiązania, bo te prostsze też dają nam wiele możliwości.

WodrPress jest nie tylko narzędziem do tworzenia i projektowania stron internetowych, blogów, czy też sklepów internetowych. To też cały kawał historii projektowania, dlatego warto go polecać zawsze i każdemu. Rozwiązania, które w nim zastosowano, są nieskomplikowane i jednocześnie bardzo elastyczne. Dobra znajomość WP pozwala zbudować naprawdę ciekawe strony internetowe. Co więcej, WordPress jest tak bardzo popularny, że znalezienie praktycznych wskazówek w sieci i tutoriali, a także nowych dodatków i elementów jest bardzo proste. Nic dziwnego, skoro na silniku WordPressa działa dziś ponad 30 procent wszystkich stron internetowych! Imponujące.

Skoro o WordPressie mowa…

… to nie można pominąć innego, flagowego programu, który – choć nie należy do bezpłatnych – to jednak znajduje się wśród niekwestionowanych liderów na rynku projektowania stron internetowych: Adobe Photoshop. Korzystanie z niego – mówiąc kolokwialnie – wcale nie kosztuje “milionów monet”, a program jest bardzo przydatny i wyposażony w wiele zaawansowanych funkcji do obróbki zdjęć, grafik i nie tylko.

Adobe Photoshop pozwala na edycje dowolnych typów plików. Umożliwia dostosowanie dowolnych aspektów grafik, takich jak kolory, nasycenie czy rozmycie. Można z nim też zbudować całkiem niestandardową grafikę, a także połączyć wiele obrazów i sprawdzić, czy wszystkie elementy Twojego projektu do siebie pasują i czy są wizualnie spójne.

A jeśli jednak wolisz dobre darmowe narzędzie do grafiki – sprawdź Gimpa.

Co jeszcze się przyda?

Z pewnością warto mieć pod ręką narzędzie pomocne przy łączeniu kolorów, takie jak dodatek Adobe pod nazwą Color Wheel (czyli po prostu koło barw). Podobnym narzędziem jest darmowy Pictaculous.

I na koniec krótka lista innych, przydatnych programów: Balsamiq, Lightshot, Sublime Text 2, WAMP / MAMP, Canva, Sass – im też warto się przyjrzeć.