Najlepsze narzędzia i pomoce do projektowania stron internetowych

Projektowanie stron internetowych to bardzo kreatywna branża, w której przydają się zarówno dobre umiejętności, duża pomysłowość, jak i przydatne narzędzia. Wykorzystanie nowoczesnych programów do projektowania pomaga twórcy osiągnąć optymalny efekt i ułatwia nadać stronie przyjazny wygląd i funkcjonalność dzięki nowosci technologiczne. Oto 5 ciekawych narzędzi, zasobów i pomocy, które przydadzą się w pracy każdego web designera.

Dla dbających o “czystość” kodu

Szczególnie osobom początkującym w web designie przyda się narzędzie, które pomaga zadbać o przejrzystość i ład pisanej strony. Ci bardziej doświadczeni wiedzą dobrze, jak bardzo pomaga trzymanie się określonego ładu w kodzie, i jak bardzo ułatwia odszukanie konkretnego miejsca na wypadek konieczności wprowadzenia jakichś zmian. Takie “upiększacze kodu” układają go tak, by był estetyczny, a przede wszystkim przejrzysty i łatwy do analizowania czy przeszukiwania. Jednym z takich narzędzi jest choćby “Code Beautify”.

Darmowe szablony stron

Zależnie od tego, czy chce się (albo czy zlecenie tego wymaga), skorzystać można z darmowych szablonów stron. Przydają się one na przykład podczas “stawiania” strony na WordPressie. Stron z darmowymi szablonami jest bardzo wiele – na przykład TemplateShock, KadenceThemes, czy bardzo popularny Free WordPress Theme – i wiele innych. Niektóre pozwalają pobrać bezpłatnie określoną liczbę szablonów, a te bardziej skomplikowane oferują za dopłatą lub po wykupieniu abonamentu.

Korzyści z projektowania w oparciu o bezpłatne szablony jest sporo. Po pierwsze znacznie ułatwia nam to pracę, a wcale nie jest powiedziane, że nie da się na tej bazie stworzyć czegoś oryginalnego i ciekawego. Po drugie, co ważne dla mniej zaawansowanych, jest to sposób na naukę. Przy implementowaniu szablonu zawsze można spotkać się z różnymi trudnościami. Każdy szablon można też dopasować do swoich potrzeb, testując jego możliwości i ograniczenia. Poza tym, jest to zwykła oszczędność. Wbrew pozorom, płatne szablony wcale nie muszą być dużo lepsze, niż te darmowe.

Rozpoznawanie fontów

Choć wielu web designerów świetnie radzi sobie z rozpoznawaniem czcionek, wykorzystanych na obrazkach czy innych pobieranych elementach, to jednak niekiedy trzeba zajrzeć do kodu, by uzyskać precyzyjną informację. W każdej sytuacji z pomocą przychodzą proste narzędzia, które szybko rozpoznają zastosowany font. Niby nic, ale jednak ułatwia pracę i pomaga lepiej zarządzać czasem. Narzędzia, takie jak choćby “What the font”, czy “Fontface Ninja” są niezwykle proste w użyciu. Pierwsze wymaga przygotowania próbki, którą następnie “wgrywamy” w panel narzędzia (coś jak w wyszukiwarce obrazów Google) i szybko dostajemy informację zwrotną. Drugie jest jeszcze prostsze. Jest to wtyczka na Firefoxa, Chrome i Safari. Wystarczy kliknąć w ikonkę programu i najechać myszką na wybrany tekst żeby już wiedzieć z jakim fontem mamy do czynienia.

Narzędzia do dobierania kolorów

Projektowanie i tworzenie strony to również dobranie odpowiedniej, pasującej do siebie kolorystyki poszczególnych elementów. Nie chodzi o to, by strona “biła po oczach” wielością wykorzystanych barw. Wszystko musi się ładnie zgrywać w estetyczną całość. Właśnie do tego służą narzędzia do dobierania kolorów. Pokazują, jakie kolory pasują do siebie, czy do tego, który wybraliśmy jako dominujący. Coolors, Paletton, Khroma – to tylko wybrane z takich narzędzi.

Programy do projektowania stron

Być może punkt ten powinien znaleźć się na samym początku zestawienia, bo jest to absolutna podstawa, ale o tym raczej web designer po prostu wie. Każdy z programów do projektowania stron internetowych wymagałby odrębnego opisania, stąd zaznaczymy tylko, że istnieje ich bardzo wiele, a wśród tych najpopularniejszych są m.in. Adobe Photoshop, Sketch czy Google Web Designer. Warto przetestować każdy i sprawdzić, który nam najbardziej odpowiada. Przy ich pomocy można tworzyć grafiki, edytować zdjęcia, wycinać, przycinać, tworzyć banery, loga – i po prostu robić wszystko, co potrzebne jest do zbudowania strony internetowej.