Jak projektować, kiedy nie masz już na to siły?

Projektowanie stron internetowych to bardzo ciekawa i wymagająca branża. Wymaga ciągłego pogłębiania wiedzy i poszerzania umiejętności. Choć wydawać się może, że jest to zajęcie, które nie może nudzić, wbrew pozorom po pewnym czasie staje się coraz trudniejsze do wykonywania. Programistów i web designerów, tak jak i osoby pracujące w innych zawodach, także dopaść może wypalenie zawodowe lub spadek produktywności związany z fizycznym zmęczeniem.

Chwilowy problem czy wypalenie zawodowe?

W każdym zawodzie, jeśli wykonuje się go już przez dłuższy czas, pojawiają się symptomy wypalenia. Wykonywane projekty przestają być wyzwaniem, zaczynamy tworzyć je w mechaniczny, wyuczony sposób. A brak zaciekawienia, to najprostsza droga do znudzenia wykonywaną pracą. To zdarza się każdemu. Problem pojawia się wtedy, kiedy stan ten zaczyna się przedłużać, a my znajdujemy coraz mniej radości w wykonywanym zajęciu. Stąd już o krok od wypalenia. Praca przestaje cieszyć, zaczyna robić się męcząca. Nie daje poczucia spełnienia i rozwoju – a to jest bardzo ważne, szczególnie w zawodach twórczych. Takich, jak web design.

Na początku drogi zawodowej, kiedy przez cały czas nieustannie się uczymy nowych rzeczy, co krok czekają na nas wyzwania, które wymagają podnoszenia kompetencji, trudno się nudzić pracą web designera. Dzieje się tak z czasem, kiedy projekty przestają sprawiać nam jakąś trudność.

Jak projektować, kiedy czujesz się wyczerpany?

Jeśli pojawiają się trudności natury fizycznej i zwykłe przemęczenie, spowodowane długotrwałą pracą, trudno jest oszukiwać organizm, wlewając w siebie napoje energetyczne czy pijąc kolejną kawę. Czasami trzeba dać sobie po prostu chwilę odpoczynku. Nawet jeśli wiesz, że czas Cię goni i projekt jest “na wczoraj”, warto zrobić sobie przerwę, albo po prostu uciąć sobie drzemkę. Pozwoli to zregenerować siły, poprawi koncentrację i z pewnością pozytywnie wpłynie na nasze zdolności twórcze.

Nieco trudniej jest, gdy dopada nas zmęczenie psychiczne. W tej sytuacji również dobrze jest oderwać się od komputera i poświęcić czas na relaks – na inne zajęcia, które nas cieszą. Czytanie książki, sport, albo włączenie ulubionego filmu, albo po prostu poświęcenie czasu na nudę, pozwolą mózgowi odpocząć. Co więcej, odpoczynek ten może poskutkować wzrostem kreatywności. Pojawią się nowe pomysły, nowe rozwiązania jakichś problemów. Wraz z nimi pojawi się chęć sprawdzenia, czy działają. Wtedy do komputera siadamy z nowym zapałem.

Higiena web designera

Wielu ludzi doświadcza poczucia, że ich praca jest nudna, podczas gdy zajęcie wykonywane przez innych jest pasjonujące. Dlaczego tak się dzieje? Bo praca, której nie wykonujemy i jej nie znamy, wydaje się często ciekawsza. Jednak niemal w każdym zawodzie ludzie borykają się ze zmęczeniem i znudzeniem wykonywaną pracą. Aby temu zaradzić, należy wprowadzić odpowiednią higienę pracy – czyli tryb pracy i odpoczynku, który sprawi, że okresy znudzenia nie będą tak częste. Nie zostawiajmy na ostatnią chwilę, zostawmy czas na relaks i zadbajmy o inne przyjemności. Dzięki temu nasz umysł będzie świeży, otwarty i twórczy. Pamiętajmy też o podnoszeniu poprzeczki i stawianiu sobie wyzwań.