Hazard online a polska gospodarka

W dobie internetu hazard nabrał zupełnie innego charakteru. Do gry za miliony dolarów wystarcza nam komputer, a nawet telefon komórkowy i Forbet kod bonusowy. Kasyna online grają ważną rolę w mediach społecznościowych i sklepach z aplikacjami mobilnymi. Fani eleganckiej atmosfery kasyn muszą niestety oswoić się z faktem, że hazard kolokwialnie mówiąc można dziś uprawiać nawet z łazienki. W wirtualnym świecie hazardu to klient dyktuje reguły, a strona internetowa dopasowuje się do jego potrzeb – nie odwrotnie.

Czy to, że hazard w dużym stopniu przeniósł się do świata online ma realny wpływ na globalną gospodarkę?

Dlaczego online?

Atrakcyjność hazardu internetowego tkwi w jego wygodzie. Choć każdy gracz z pewnością lubi filmową atmosferę klasycznych kasyn, na co dzień wygrywa wygoda. Zdaje się, że odchodzimy od “kultury hazardu”, a więc całej ekskluzywnej otoczki, a zaczynamy cenić wygodę, swobodę i oszczędność czasu. Hazard internetowy jest dostępny dla każdego – nie trzeba podobnie jak w Vegas, wyglądać elegancko, a inwestować można zaczynając nawet od jednego centa. Kasyno tkwi w naszej kieszeni, co jest ekstremalną wygodą – możemy grać gdzie chcemy i kiedy chcemy. Ogromną zaletą jest też możliwość grania z wieloma przeciwnikami jednocześnie. Prawdopodobnie to właśnie te aspekty doprowadziły do drastycznego wzrostu liczby osób grających online na przestrzeni ostatnich kilku lat.

Hazard online a gospodarka

Gry hazardowe od dawna budzą kontrowersje z dwóch względów: ich wpływu na gospodarkę i ich legalizacji. Fani hazardu online są oczywiście za jego legalizacją, co argumentują pozytywnym wpływem na gospodarkę. Wrogowie nie potrafią dostrzec żadnych zalet z jego legalizacji, uważając że doprowadzi to jedynie do zbędnej popularyzacji tej mało ambitnej rozrywki. Kasyna internetowe rozwijają się w takim tempie, że ich legalizacja na szeroką skalę jest zapewne jedynie kwestią czasu.

Kasyna online w Polsce

Hazard w internecie był głośną sprawą już od dawna. W 2009 wprowadzono ustawę hazardową, której jednak wielu hobbystycznych graczy nie widziało na oczy. Pomimo istnienia ustawy, sprawy wymknęły się spod kontroli i choć zgodnie z prawem granie w kasynach online było nielegalne, wiele zagranicznych kasyn przyjmowało graczy z Polski. W końcu po 8 latach postanowiono zrobić porządek. Zgodnie z nowelizacją ustawy, która weszła w życie w 2017 roku, gra w kasynie internetowym jest legalna jedynie poprzez państwowego monopolistę – Totalizatora Sportowego. Sporządzono dodatkowo Rejestr nielegalnych stron, które są automatycznie blokowane przez dostawców internetu. Legalnie można więc obecnie grać jedynie w posiadającym państwowy monopol kasynie i u bukmacherów posiadających polską licencję.

Rachunek zysków i strat

Pomimo odwiecznych kontrowersji, które budzi hazard, jedno jest pewne – branża hazardu online na stałe zagościła w światowej gospodarce. Niezależnie od obostrzeń prawnych, dane w większości krajów wskazują stały wzrost graczy online, stąd coraz częściej zapadają decyzje o legalizacji. Okazuje się, że odpowiednia regulacja prawna zapewnia budżetowi państwa większe korzyści, niż zakaz gier online. Do momentu braku regulacji w Polsce, szacuje się, że budżet państwa ponosił straty w okolicach 300 mln rocznie. Wielu uważa ustawę (anty)hazadrową z 2009 roku, mimo nowelizacji, za niezgodną z prawem europejskim.